وبسایت شخصی عبدالکریم فضیلت پور

حماسه سیاسی ، حماسه اقتصادی

وبسایت شخصی عبدالکریم فضیلت پور

حماسه سیاسی ، حماسه اقتصادی

مصاحبه با رسانه های محلی

سه شنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۴، ۰۸:۰۷ ق.ظ

به نقل از پایگاه خبری اهواز نوین با تیتر :

بازار قند و شکر استان در دست مافیای شکر است/ اداره جهاد کشاورزی عامل بی انگیزگی کشاورزان استان است

فضیلت پور گفت: فرآیند اداری در جهاد کشاورزی بسیار فرسوده و دارای بروکراسی اداری است که همین امر مشکلات زیادی را ایجاد می کند به طور نمونه کشاورزان استان تاکنون یارانه بذر سال گذشته را دریافت نکرده اند و این موارد سبب کاهش انگیزه های کشاورزان شده است.

فضیلت پور یکی از تولید کنندگان چغندر قند استان خوزستان در گفتگو با اهواز نوین درخصوص مشکلات این بخش از کشاورزان استان اظهار کرد:  در سال جاری اکثر  کشاورزان استان خوزستان اقدام به کاشت چغندر قند نکردند زیرا سال گذشته دولت ۱۵ روز پیش از برداشت به بهانه کم بودن هزینه کشت چغندر بهاره در خوزستان به علت بارندگی، قیمت چغندر قند خوزستان را کاهش داد و این باعث شد تا کشاورزان ۳۰۰ میلیون ضرر کرده و از سود یک میلیاردی نیز محروم شوند.

وی علت اینگونه تصمیمات دولتمردان را اینطور توضیح داد: افرادی که در دولت هستند نسبت به مسائل کشاورزان اشراف کامل ندارند زیرا برای تعیین قیمت چغندر به این مساله استناد می کنند که چغندر خوزستان با آب باران آبیاری می شود و کشاورزان هزینه زیادی برای آب نمی دهند اما به مشکلات کشاورزان خوزستانی اهمیتی نمی دهند.

فضیلت پور در ادامه گفت: از سویی در سال های اخیر میزان بارش باران کاهش یافته به همین جهت هزینه آبیاری کشاورزان افزایش یافته است و از سویی دیگر کشاورزان خوزستانی در گرمای ۵۰ درجه سانتی گرادی و زمانی که همه در محل های خنک هستند آنها در اراضی بذر چغندر را می کارند و در زمان برداشت نیز شرایط مشابهی دارند.

وی با اشاره به ایکه از دیگر مشکلات کشاورزان انتقال محصول به سایر استان ها است، یادآور شد: چغندر قند محصول بسیار حساسی می باشد به همین دلیل حتی با توقف خودورهای حمل در بین مسیر هم بخشی از این محصول تلف می شود و بخشی از این محصول هم در اراضی کشاورزی از بین می روند.

این تولید کننده چغندر قند گفت:  با بیان اینکه دولت شعار حمایت از کشاورزان را می دهد اما عملا هیچ کمکی نمی کند، خاطر نشان کرد: سال گذشته دولت خود اقدام به خرید بذر کرد اما این بذر یک ماه دیرتر به دست کشاورزان رسید و پس از کاشت با هجوم پرندگان و خورده شدن بذر توسط آنان مواجه شدند به همین دلیل مجبور شدند آن را شخم بزنند و گندم بکارند که این هزینه کشاوزان جبران نشد.

وی ضمن انتقاد از عملکرد جهاد کشاورزی استان بیان کرد: فرآیند اداری در جهاد کشاورزی بسیار فرسوده و دارای بروکراسی اداری است که همین امر مشکلات زیادی را ایجاد می کند به طور نمونه کشاورزان استان تاکنون یارانه بذر سال گذشته را دریافت نکرده اند و این موارد سبب کاهش انگیزه های کشاورزان شده است.

فضیلت پور با اشاره به اینکه یکی از راه های تقویت اقتصاد مقاومتی استان توجه به کشاورزان بومی استان است، افزود: در استان خوزستان یکی از بزرگترین کارخانه های چغندر قند وجود دارد و مسئولان اگر قصد خدمت به این استان را دارند زمینه فعالیت این کارخانه را فراهم کنند تا کشاورزان مجبور نشوند محصولات خود را با ضررهای فراوان به استان های دیگر منتقل کنند.

وی در ادامه گفت: سازمان جهاد کشاورزی استان از کشاورزان حمایت جدی نمی کند؛ اگر پشتیبان کشاورزان چغندر قند بود کارخانه داران و سایر متولیان به فکر ضربه به آنها نبودند. بخش عمده ای از سود کاشت چغندر صرف هزینه آبیاری، تلفات ناشی از تگرگ، حمله پرندگان، توزیع دیر هنگام بذر و امحاء محصول در زمین و حمل و نقل می شود و در آخر هم سود اصلی نصیب کارخانه دار و واسطه گران می شود.

تولید کننده چغندر در ادامه با بیان اینکه بنظر می رسد یک مافیا بازار قند و شکر استان را اداره می کند، عنوان کرد: بزرگترین کارخانه قند و شکر خاورمیانه که در شوش است که طبق اصل ۴۴به شخصی واگذار شد اما پس از مدتی نه تنها شرایط کارخانه بهبود نیافت بلکه سند کارخانه برای واردات شکر به رهن گذاشته شد.

وی افزود: مصرف شکر در کشور حدود یک میلیون و ۸۰۰هزار تن است که بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰هزار تن آن در داخل تولید می شود و مابقی باید وارد شود اما دولت در سال های اخیر بیش از نیاز بازار وارد کرده است و همین امر سبب کاهش قیمت شکر شد از سویی دیگر کارخانه ها بجای پرداخت پول کشاورزان به آنها شکر می دهند.


آدرس: http://ahvaznovin.ir/?p=113325

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۱۰/۲۹
گروه نویسندگان

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">